“Helal Gıda” yaygınlaşmalı

“Helal Gıda” yaygınlaşmalı
Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalandırma Araştırmaları Derneği (GİMDES) Başkanı Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Kâmi Büyüközer: “Helal Gıda” yaygınlaşmalı Türkiye`de uluslararası akredite olan ve helal gıda sertifikası veren tek kuruluş GİMDES`tir. Bizden şu ana kadar bu sertifikayı talep eden 60 firma vardır. Bağlı bulunduğumuz Dünya Helal Gıda Konseyi`nin sertifikaları her yerde tanınmaktadır. Yahudiler Koşer damgası olmayan ürün yemiyorlar. Biz de Helal Sertifikalı ürünleri seçmeliyiz. 2009 yılında Çin`de gerçekleştirilen Dünya Helal Gıda Konseyi, bu yıl Türkiye`de gerçekleştirilecek. Yakında bir ilk olarak Helal Gıda Fuarı da yapacağız.

01-02-2010 / 09:14

http://www.basaksehir.com.tr/Basak.php?Git=Haber&Sayfa=Oku&id=30723

Helal gıdanın bugünkü piyasası 2 trilyon civarındadır. 2 milyar insan helal ürün tüketiyor. Pek çok Batılı ülkeler bile bu pazardan pay alabilmek için İslam ülkelerinde lobi faaliyetleri yürütüyorlar.

Türkiye bu pazarda daha etkin olmalıdır. Tarım Bakanlığı`nın çağ dışı yönetmelikleri bu anlamda büyük sıkıntılara neden oluyor. Tarım Bakanlığı, etiketlerdeki helal gıda damgalarına para cezası veriyor. Bu çağdışı bir uygulamadır.

Avrupa ülkeleri GDO’lu ürünleri bir bir yasaklarken Türkiye’de henüz ciddi bir yaklaşım görülmüyor. Halbuki bu konu, toplumumuzun geleceğini tehdit ediyor. Alerjik reaksiyonları tetiklemesi ve genlerde bozulmalara sebep olması tehlikeleri var.


Etiketi olmayan ürünü satın almayın. Etiketinde sakıncalı madde bulunan gıda maddesini satın almayın. Helal kesim et ürünü sattığından kesin olarak emin olmadığınız market veya kasaptan et almayın. “www.gidaraporu.com” sitemizden helal-haram katkı maddeler listesine bakın.

Hüseyin Kami Büyüközer Kimdir?

1938 yılında Antalya’ da doğan Büyüközer, 1963’ de İstanbul Teknik Üniversitesinden Yüksek Mühendis olarak mezun oldu.1981 yılında Ege Üniversitesinde Doktorasını yaptı. 1968-1984 yılları arasında Yükseliş Mühendislik Yüksek Okulunda, Ankara Mühendislik ve Mimarlık Akademisinde, Elazığ Mühendislik ve Mimarlık Akademisinde, Gazi Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesinde öğretim görevlisi olarak hizmet yaptı. 1981-1984 yılları arasında Almanya Bochum Üniversitesinde Doçentlik için akademik çalışmalar yaptı. 1974-1979 yılları arasında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığında Sanayi Dairesi Reisliği, Müsteşar Yardımcılığı ve Müsteşar Vekilliği görevlerinde bulundu. Bakanlıktaki görevleri esnasında,Sovyet Rusya, Libya,Arnavutluk Karma Komisyon toplantılarında, CENTO ve NATO Sanayi Komitelerinde, Brezilya ile ticari görüşmelerde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığını temsil etti. 1999 da İBB’ye bağlı BİMTAŞ’da göreve başladı. Son olarak, bu şirkette Araştırma Laboratuar Müdürlüğünü yürüttü. 2008 yılında emekli oldu. 1986 yılında, market raflarını dolduran fabrikasyon gıda maddelerinde karşılaştığı meseleleri dile getiren “GIDA RAPORU. Yediklerimiz, İçtiklerimiz Helalmı, Haram mı?” isimli kitabını yayınladı. Bu araştırmalarının sonucunda fabrikasyon üretilmiş gıdalarımızın helal ve sağlıklı olup olmadığını tahkik ederek, belgelendirecek bir kuruluşun oluşturulmasının şart olduğu noktasına gelince, GİMDES derneğinin kuruluşunu organize etti. Halen bu derneğin Genel Başkanlığını yürütmektedir. İngilizce ve Almanca bilen HKB, Evli ve 7 çocuk sahibi..

RÖPORTAJ: FERHAT ŞAHİN

-Helal Sertifikası Nedir?

Helal sertifikalama, muteber, ehil ve tarafsız bir kurumun, söz konusu üretimi denetlemesini, helal standartlarla uygunluk içerisinde üretimin yapıldığını teyit etmesini ve buna bağlı olarak, onaylanmış bir belge vermesini kapsayan bir yöntemdir. Gıdalarda helal olma şartı ile birlikte, sağlığa uygunluk ve safiyet de olması gereken şartlardır. Ayrıca Helal Sertifikalama. Ülke yönetiminin kontrol birimlerine gıda emniyeti konusunda destek hizmeti de sağlar.

Yemek ve tüketmek için bir şey geldiği zaman Helal şartı, Müslüman’ın standart sınırıdır. Çok az istisnalarla, tüm saf ve temiz şeyler Helal kılınmıştır. Bir ayetin meali şöyledir: “Ey İnsanlar ! Yeryüzünde bulunan gıdaların güzel ve temiz olanlarından yiyin, şeytanın peşine düşmeyin, zira şeytan sizin apaçık bir düşmanınızdır.”

-Helâl gıdaları ketagorize ettiğimizde hangi gıdalar helaldir diyebiliriz?

İnek, koyun deve ve keçi sütü, Bal, Balık, Sarhoşluk vermeyen bitkiler, Taze veya tabii olarak dondurulmuş meyveler, Yer fıstığı, Antep fıstığı, fındık, ceviz gibi kabuklu ve reçineli meyveler, Buğday, arpa, pirinç, çavdar, yulaf gibi taneli gıdalar. Sığır, deve, koyun, keçi, geyik, tavuk, ördek gibi hayvanların ve av kuşlarının etleri de helâldir ancak İslâmi usule göre kesilmiş olmaları şarttır.

-Helal olma şartlarını özetlersek?

Alkol kullanmadan, eti helal ve kesimi İslami usulle yapılan hayvani veya bitkisel tabanlı katkı maddeleri yüzde 100 helal kabul edilir.

-Bir gıdanın şüpheli olma şartları nelerdir?

Pek çok şeylere açıkça helal, ya da açıkça haram denemeyebilir. Bazı şeyler tam açık bilinemeyebilir. Bunların sorgulanması gerekebilir veya helal mi, haram mı tespitini tam yapabilmek için daha fazla bilgiye ihtiyaç duyulabilir. Mesela sanayi ürünü gıda maddeleri, ihtiva ettikleri, jelatin gibi, enzim gibi, lesitin gibi, mono ve digliserid gibi katkı maddelerinin kökenleri hakkında veya üretim safhasında kullanılan yöntemler hakkında net bir bilgiye sahip olunamadığı zaman da şüpheli bir durum söz konusu olur. Yenmesi haram kılınmış veya İslami usulle kesilip kesilmediği, bitki kökenli olduğu halde alkolle muamele yapılıp yapılmadığı bilinmeyen katkı maddeleri de şüpheli kabul edilir.

-Niçin helal Sertifikası’na ihtiyacımız var?

Bütün dünyada toplam bir avuç olmasına rağmen, bilinçli ilgili ve sorumluluk içerisindeki Yahudi toplumu için gerek Avrupa`da gerek Amerika`da `Kosher Food` damgası altında Yahudilerin dini inançlarına uygun gıda maddeleri üretilmektedir. Bugün Kosher Sertifikalı pazarın yıllık hacmı 250 milyar ABD Dolarıdır. Müslümanlar olarak, bizim de en az Yahudiler kadar inançlarımıza uygun yaşama, yeme, içme ve tedavi olma hakkımız vardır. Bunu tüm dünyada Müslümanlar Helal Sertifikası ile karşılamak durumundadır.

Helal sertifikalama, Müslüman tüketici için, kabul edilebilir gıdanın ve tüketilebilir ürünün üretilmesi için gereklidir. Bu husus dünyadaki 2 milyar Müslümanı ve de helal ürün yemeği tercih eden diğer milyonlarca insanı kapsamaktadır.

-HAACP ve ISO 22000 Sertifikası Helal Sertifika anlamına da gelir mi?

Helal sertifikalama kurumu, Helal sertifikalama programını uyguladığı zaman, HAACP şartları ve ISO 22000 özellikli helal olma şartlarını bir arada gerçekleştirmiş olmaktadır. HAACP veya ISO 22000, yalnız başına bir ürünü helal yapmaz. Fakat helal bir ürün ISO 22000’siz ve HAACP’siz yapılabilir.

-Helal Sertifikalı katkı maddelerini nerede bulabiliriz?

Helal sertifikalı ürünleri üretmede, mutlaka Helal sertifikalı katkı maddelerinin kullanılması gerekmektedir. Helal sertifikalı katkı maddeleri pek çok ülkede bulunabilir.Ülkemizde henüz helal sertifika müessesi oluşmamıştır.

-Helal Sertifika almanın yararları nelerdir?

Helal Sertifikalama ürünleri, katkı maddelerini, hazırlama ve işleme yöntemlerini, temizlik ve sağlık şartlarını, katı güvenlik kuralları içinde denetleyen tarafsız bir bilirkişi hizmeti sunar. Ürünün ve üreticinin Küresel İslam içinde tanınmasını ve tanıtılmasını sağlar. Çeşitli ülkelerde açılan fuarlarda katılımına destek verir.

-Helal sertifikalanmış ürünler için pazar sahası ne kadardır?

Helal gıdanın bugünkü pazarı 850 milyar dolardır. Bütün helal gıda piyasası ise 2 trilyon civarındadır. 2 milyar insan helal ürün tüketiyor. Pek çok Batılı ülkeler bile bu pazardan pay alabilmek için İslam ülkelerinde lobi faaliyetleri yürütüyorlar. Özellikle Amerika, Avrupa ülkeleri, Japonya ve Çin gibi ülkeler bu noktada çok önde gidiyorlar

-Pazar sahası neresidir?

Dünyadaki 2 milyar Müslüman’ı ve milyonlarca Helal sertifikalanmış ürün tercih eden insanları kapsamaktadır.10 milyon Amerika’da, 25 milyon Avrupa’da, 300 milyon Afrika’da, 850 milyon Asya’da, 250 milyon Ortadoğu’da yaşamaktadır. Kaynaklar, Helal ürün pazarının yıllık talebinin 850 milyar ABD Doları civarında olduğunu belirtmektedir.

-Türkiye’nin bu pazardaki etkinliği nedir?

Türkiye bu pazarda daha etkin olmalıdır. Tarım Bakanlığı`nın çağ dışı yönetmelikleri bu anlamda büyük sıkıntılara neden oluyor. Tarım Bakanlığı, etiketlerdeki helal gıda damgalarına para cezası veriyor. Bu çağdışı bir uygulamadır. Bu yasağın acilen kalkması lazım. Haksız rekabeti önleme uğruna insanların en temel hakkı olan inancına uygun yeme içme hakkını engellenmiş oluyor!

-Helal gıda İslam dünyasında ve Türkiye`de ne boyutta?

Müslüman ülkelerde üretilen çok sayıda ürün kötü paketleme, istikrarsız arz ve sürdürülemeyen markalaşma yüzünden talep görmüyor. Ayrıca helal sertifikası bulunan her gıda ürünü de uluslararası pazarda kendisine yer sağlayamıyor. Helal ürünlerin kalite, güvenirlilik, paketleme ve etiketleme açısından evrensel standartlara sahip olması gerekiyor.

-Helal sadece gıda ürünlerini mi kapsıyor?

Zehirli ve zararlı madde içermeyen, hijyenik şartlarla hazırlanmış helal ürünler yalnızca gıda maddelerini kapsamıyor. Helal gıda ile başlayan helal ekonomisi; kozmetik sanayi, oyuncak sanayi, ilaç sanayi, finans, helal internet arama motoru, turizm sektörü ve perakende zincirlerine kadar yayılarak kendi oluşturduğu serbest piyasa ekonomisini büyütmeye devam ediyor.

-Dünyada helal gıda ile alakalı olarak yorum birliğine varılabilmiş midir?

Hayır maalesef bir birliğe varılamamıştır.  Kültürel, coğrafi ve tarihi farklar nedeniyle İslam ülkelerindeki helal gıda standartları da farklılık gösteriyor. Bu nedenle helal sertifika veren kuruluşların logoları da farklı. Biz şimdi bu kuruluşları tek çatı ve tek logo altında birleştirmeye çalışıyoruz. Bu anlamda mezheplerin farklılıklarını da göz önünde bulunduracağız.

Yerli üreticinin Helal Gıda Belgesi alma talebi nasıl?

Türkiye`de uluslararası akredite olan ve helal gıda sertifikası veren tek kuruluş GİMDES`tir. ‘İhracata dönük helal sertifikalama` çalışmaları ile GİMDES ihracatçılara yeni imkanlar sunuyor. Bizden şu ana kadar bu sertifikayı talep eden 70 firma olmuştur ve her geçen gün de yeni talepler geliyor. Bu taleplerden bugüne kadar 28 firmaya Helal Sertifikaları verilmiştir. Ayrıca 5günlük 2 eğitim programı sonucu 27 adet helal sertifikalı denetçi yetiştirdik. Başlattığımız bu çalışmaların Türkiye`ye ciddi bir ihracat potansiyeli kazandırdığını düşünüyoruz. Bağlı bulunduğumuz Dünya Helal Gıda Konseyi`nin sertifikaları her yerde tanınmaktadır. Bugün GİMDES Helal Sertifikalamada faal en büyük çatı kuruluşu olan WHC (World Halal Council-Dünya Helal Konseyi)’nin 2 yıldır üyesi konumundadır. Bu da 50 ülkenin Helal Sertifika Kurumundan akreditasyonlu olduğu demektir. 2010 da WHC’in Kongresinin Uluslararası Helal Ürün Fuarı ile birlikte Türkiye’de yapılması kararı Türkiye için ve dünya Helal Pazarı için büyük bir önem taşımaktadır. .

-Dünya Helal Gıda Konseyi ülkemizde yeterince tanınıyor mu?

Tüm dünyada özellikle Müslüman üreticiler tarafından iyi tanınıyor. 2009 yılında Çin`de gerçekleştirilen Dünya Helal Gıda Konseyi’nin kongresi, bu yıl Türkiye`de gerçekleştirilecek. Yakında bir ilk olarak Helal Gıda Fuarı da yapacağız.

-Son zamanlarda kamuoyunda çokça tartışılan GDO’lu ürünlere değinmek istiyorum. SizceGDO’lu ürünlere gümrük kapıları tamamen açılıyor mu artık?

Avrupa ülkeleri GDO’lu ürünleri bir bir yasaklarken Türkiye’de henüz ciddi bir yaklaşım görülmüyor. Halbuki bu konu, toplumumuzun geleceğini tehdit ediyor. Doğrudan tüketilmese de genetiği değiştirilmiş mısır ve soyadan üretilen yağ, un, nişasta, glikoz şurubu, sakkaroz, fruktoz içeren gıdalar; bisküvi, kraker, kaplamalı çerezler, pudingler, bitkisel yağlar, mamalar, şekerlemeler, çikolata ve gofretler, hazır çorbalar, mısır ve soyayı yem olarak tüketen tavuk ve benzeri hayvansal gıdalar ile pamuk gibi günlük yaşamımızda yer alan çok çeşitli ürün yelpazesinde büyük bir risk oluşturmaktadır. Özellikle, Alerjik reaksiyonları tetiklemesi ve genlerin insan vücuduna transfer olması ile insan genlerinde istenmeyen bozulmalara sebep olması tehlikeleri vardır.

-Katkı maddelerinden de kısaca bahsedebilir misiniz?

Normal şartlarda tek başına gıda olarak tüketilmeyen veya gıda ham veya yardımcı maddesi olarak kullanılmayan, tek başına besleyici değeri olan veya olmayan, seçilen teknoloji gereği kullanılan işlem veya imalat sırasında kalıntı veya türevleri mamul maddede bulunabilen gıdanın üretilmesi, tasnifi, hazırlanması, işlenmesi, ambalajlanması, taşınması, depolanması sırasında gıda maddesinin tat, koku, görünüş, yapı ve diğer niteliklerini korumak, düzeltmek veya istenmeyen değişikliklere engel olmak ve gıdanın biyolojik değerini düzeltmek amacıyla kullanılmasına izin verilen maddelerdir. Katkı maddelerini koruyucu olarak, gıda maddesinin bayatlama, kokuşma, bozulma v.s. olaylarını geciktirmek için. Benzoik asit, Sodyum benzot vs. gibi katkı maddeleri, birbirleri ile karışmayan veya zor karışan maddeleri birbirine bağlayıcı olarak, bu maddelerin emilsiyonunu kolaylaştırmak için de, Lesitin, agar, jelatin vs gibi katkılar kullanılıyor. Renklendirici, Tat verici, lezzet verici katkı maddeleri de kullanılıyor. Bugün birçok gıdada, insan sağlığına zararlı binlerce katkı maddesi kullanılmaktadır. “E” rumuzlu katkı maddelerinden bazıları kesinlikle zararlıdır.

-Öyleyse alışveriş yaparken çok dikkatli olmamız gerekiyor?

Bir kere satın alacağınız ürünün içindeki maddeleri belirten etiketinin bulunduğundan emin olun. Etiketi olmayan ürünü satın almayın. Etiketinde sakıncalı madde bulunan gıda maddesini satın almayın. Helal kesim et ürünü sattığından kesin olarak emin olmadığınız market veya kasaptan et almayın. En son açıklanmış helal-haram katkı maddeler listesini sitemizden “www.gidaraporu.com” temin ediniz. Özellikle şu ürünleri satın alırken dikkatli olun: Et ürünleri, peynirler, cipsler, kekler, pastalar, yemekler, margarinler, yoğurtlar, yağda kızartmalar, hazır çorbalar, krem şanti, soslar, çikolatalar, şekerlemeler, dondurmalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir