hadi hayırlısı bakalım…tavuk istemiş rusya.

Posted on: 7 Şubat 2010, by :

Dün tüm kanalların ortak haberlerinden biri idi Rusya’nın ülkemizden tavuk talebi. 1 milyon yüz bin ton olan Türkiye tavuk eti tüketiminin yanın da Rusya 500 bin ton tavuk eti talebini resmi olarak iletmiş. Bir kısım çok sevindi bu talebe bir kısım da endişelerini dile getirdi. Ülkemiz de tavuk fiyatlarının yükseleceğine dair endişelerini dile getirirlerken bu gün kırmızı et fiyatları 30 lira seviyesine dayandı.

Bizim ilgi alanımız içersinde et fiyatlarının yükselmesinden ziyade kesilip vatandaşın kullanımına sunulan etlerin helal olması kısmı bulunmakta. Bunun yanın da Rusya tarafından Türkiye pazarının yarısını teşkil eden talebi karşısında dün acilen bakanlar ve tavuk üreticilerinin katılımı ile bir kriz masası oluşturuldu. Öncelikli olarak talebin karşılanması sırasında yurtiçinde de taleb karşısında fiyatların yükselmesini engelleme çabası. Bu konu hakkında alınan kararlar nedir bilemiyorum ancak tavuk talep patlaması sonrası zaten kontrolsuz olan sektörlerin iyice kontrolden çıkmasıdır.

Son zamanlar da özellikle istanbul da at ve eşek etinin pazara sunulması konusunun yanın da mevcut tavuk ve kümes hayvanı eti konusunda son zamanlarda kandazlar, erpiliçve beyza piliç helal sertifika başvurusu yapıp bu konuda ki eksikliklerini tamamlayarak sertifikayı almaya hak kazandılar ancak diğer tavuk üreticisi firmaların bu talepler karşısında ne yapacaklarını merak ile bekliyorum.

Yurtiçinde ki beyaz et talebinin kırmızı et fiyatının yükselmesi, yükseltilmesi neticesinde artacağı değerlendirilirse tavuk eti sektöründe de helal kesim şartlarına dikkat edilmeden hatta helal üretim şartlarına dikkat edilmeden tavuk üretiminin artacağı aşikardır.

Şuan için memleketimizde helal sertifikayı almış üç tavuk üreticisi firma bulunmakta

Kandazlar ,Erpiliç ve Beyza piliç.

Her geçen gün bu firmaların ve bilinçli tüketicilerin artacağı ve “helal sertifika” soran tüketiciler sayesinde bu tip firmaların ürünlerini satan gıda satıcılarının olacağı aşikardır.

Çaba sarfetmeden, istemeden sormadan ve çalışmadan hiç bir şey olmaz.

Allah yar ve yardımcımız olsun.

tavuk resmi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir