Belçika da helal otel…

Posted on: 14 Mart 2010, by :
Kimisine göre bir açıdan gereksiz gibi gözüken diğeri için bir tercih nedeni. Sonuçta her şey insan için bu dünya da. Talep olduktan ve istedikten sonra neden olmasın ki. Neden gereksiz olsun ki.Bu uygulamaların önümüzdeki günlerde daha da artacağı aşikar. Otelden yemeğe, yemekten hayatın her alanına kadar helal talebi ve bunun karşılanması hayatın anlamı…

aşağıda ki yazı da bunun örneklerinden birini bulacaksınız işte.

———-

Belçika’da helal otel dönemi

Müslüman nüfusunun oldukça yoğun olarak yaşadığı Belçika’da, helal mal ve hizmetler yaygınlaşıyor.

Delhaize ve Carrefour gibi büyük marketlerin Müslüman nüfusa hitap etmek için helal sertifikalı et ürünlerine raflarında yer vermeye başlamasının ardından Brüksel Ticaret Odası da ‘helal otel’ sertifikası vermeye hazırlanıyor.

Brüksel’e gelip giden Müslüman nüfusunun yoğunluğunu ve kendilerine gelen talepleri göz önünde bulunduran ticaret odası; mini barlarda alkol bulundurmayan, televizyonlarda da müstehcen kanalların yer almadığı otellere ‘helal otel’ sertifikası verecek. Otel yöneticileri ise uygulamaya sıcak bakmıyor.

Brussels Airport Sheraton Otel yetkilisi İngrid Roekens, konuyla ilgili yaptığı açıklamada kendilerinin böyle bir sertifika için başvurmayacaklarını, aksi takdirde gelir kaybına uğrayacaklarını ifade etti. Hotel Bloom yetkilisi Christel Cabanier ise “Alkol kullanmak isteyen müşteri zaten bir şekilde onu temin edecektir, o yüzden mini barlarda alkol bulundurmuyoruz.” dedi. Cabanier, müstehcen kanallarla ilgili de, isteyen müşterilerin odalarından bu yayını kaldırabildiklerini ekledi. Brüksel merkezinde bulunan Metropol Otelleri’nden sorumlu Steve Engels ise, mini barlardaki alkollü içeceklerin çok pahalı olduğunu belirterek, böyle bir uygulamanın müşterilerin de işine yarayabileceğini dile getirdi.

TÜRK OTELLERİ DE UYGULAMAYI GEREKSİZ BULUYOR

Brüksel’in merkezinde bulunan bazı Türk otelleri de uygulamanın gereksiz olduğunu savundu. Bentley Otel yetkililerinden Namık Alagöz, yıllardır otel işlettiklerini ancak şu ana kadar , ‘Oteliniz helal mi?’ diye soran kimse olmadığını belirtti. Alagöz, otel odalarında bulunan mini barların zaten boş olduğunu söyledi. “Müşterinin isteğine göre içecekleri servis ediyoruz.” diyen Alagöz, müşterilerin dışarıdan getirdiği yiyecek ve içeceklere de göz yumduklarını ifade etti ve otellerin herkese açık olması gerektiğini savundu.

İşletmecisi yine Türk olan Villa Royal Otel’in sorumlularından Gökhan Doğan da demokratik bir ülke içerisinde oteller arasında böyle bir ayrımcılık yapılmasının doğru olmadığını ifade etti. Doğan, otellerin herkese açık olması gerektiğini, isteyen müşterilerin istediklerini içebilmeleri gerektiğini aktardı. Doğan, “Müşteri burayı para verip kiralıyor. Dolayısıyla istediği gibi kullanır.” dedi.

Türk otellerinden bir diğeri olan Wellness Apart Otel görevlilerinden Niyazi Yüksel de otelciliğin genel kuralları olduğunu, bu yüzden böyle bir sertifikanın gerekliliğine inanmadığını aktardı. Yüksel, Belçika’daki otellerin müşterilerinin genelde yabancı olduğunu ve bu şekilde sertifika alan otellerin de müşteri kaybına uğrayacağını ifade etti.

Kaynak için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir