Yurt dışından gelen şekerleme ve çikolatalar…

Posted on: 14 Mart 2010, by :

Yurdum insanlarının yurtdışına çıkıp oradan memleketime döndüğü günler artık çoğaldı. Hemen hemen her aileden birileri artık bir vesile ile yurtdışına çıkıyor. Kimisi için ilk defa olup heyecan uyandıran bu seyahat kimisi içinde bitse de dönsek şeklinde memleket hasretine neden oluyor.

Dönüş yolculuğu özellikle ilk defa çıkılan seyahatlerde daha da heyecanlı olur. Bir takım hediyelerin yanın da malesef o dönüş saatleri pek geçmez. En son istanbul havalimanına inilip pasaport kontrolünden geçtikten sonra tam karşıda bulunan free-shop standları genelde yolcuların uğrak yeridir. Dışarıda satılan bir takım ürünlere göre artık eskisi gibi avantajlı fiyatı olmasa da malum duty free poşetleri sayesinde mahalledekilere çaktırmadan bak ben yurtdışından dönüyorum etkisini hala taşımaktadır. Hemen hemen tüm yolcular buraya uğrayıp mutlaka alışveriş yaparlar. Kimisi sigara alır , kimisi parfüm. Kimisi de çikolata veya şekerleme alır sevdikleri için.

Ne güzel olur hasret akşamlarında aile içersinde sevinç gösterileri ve bazende mutluluk gözyaşları. Şükürler edilir kazasız belasız geri dönüş veya hasret bittiğinden dolayı. Sonra hediye paketleri açılarak çikolata ve şekerlerden ikram edilir anaya babaya eşe kardeşlere ve de çocuklara. Herkes çok mutludur ve bu mutluluğu çikolata veya şeker tadı ile perçinlemek de yapılacak en güzel iştir sanırım.

Afiyet olsun.

Ancak bir kere daha tekrarlayalım. Şuan için çikolata ve şeker sektöründe malesef kullanılan hammadde özellikle de jelatin kökenleri nedeni ile sıkıntı var. Geçenlerde arşiv kayıtlarımı derlerken farkettim bunu zaten yurtdışında ünlü olan bir şekerleme ve çikolata firması yazılı basın açıklaması ile beyan etmiş. Avrupada ki üretimlerinde domuz jelatini türkiyedekiler için ise sığır jelatini kullandığını. En azından kendi beyanı ile. Bu firma sonuçta durumu beyan etmiş ya etmeyen yokmu acaba.

Bunun yanın da sığır jelatini konusunda bu aralar dünya pazarında çok ciddi anlamda sıkıntı bulunmakta. Jelatin üreten firma henüz Türkiye’de bulunmamakta bu konuda yeni bir iki firmanın yatırım yaptığı biliniyor ancak en erken 2010 sonun da üretime geçilebileceği ifade edilmekte. Dolayısı ile şuan için bize pek faydası yok.

Haberin yayınlandığı site hürriyet ve bu şekerleme firmasının sitesine girdiğiniz de Türkiye’de üretilen şekerlemelerde sığır jelatini kullandığını beyan etmekte ve tam okunmasa da jelatine ait “helal sertifikası” nı sitesinde yayınlamış durumda. Hatta bir adım daha ileri gittiğini beyan edip yutdışında (almanya da bulunan Türk marketlerine helal ürünler verdiğini de TÜRKLERE HELAL OLSUN şeklinde dile getirmiş durumda.

Bu işin arz talep dengesi ile alakalı olduğu düşünülecek olursa, dilerim diğer çikolata ve şekerleme firmalarının da aynı hassasiyeti göstermeleri nasip olur. Özellikle de müslüman kesimin desteklemesi ile dev bir holding olan üretici tarafından.

yazımıza konu olan arşiv yazısını alttan veya buradan, yazımız da geçen firmanın  helal sertifikalı jelatin belgesine buradan, ulaşabilirsiniz.

———–

“Türkiye, Haribo’nun ‘helal şeker üssü’ oldu

Alman yumuşak şeker markası Haribo, Müslüman ülkelere açılmak için Türkiye’yi köprü yapacak.

Haribo, ‘helal üretim’ sertifikasına sahip yumuşak şeker üreterek son birkaç yılda satışlarını katlarken, Müslüman ülkeler yanında Almanya’daki Türklere de Türkiye’de üretilen ürünleri gönderiyor. Haribo Türkiye Genel Müdürü Holger Terstiege, 2001’de Pamir Gıda’yı satın alarak Türkiye pazarına girdiklerini hatırlatarak, “Krize karşın Türkiye’ye inandık. Türkiye’yi Müslüman ülkelere ürün göndermek için merkez olarak seçtik. İran, Irak, Suudi Arabistan gibi 20 Müslüman ülkeye Türkiye’den ürün gönderiyoruz. 300 milyon Müslüman tüketiciye giden köprünün ayağını oluşturuyoruz” dedi.

Almanya’daki Türkler

Terstiege, Avrupa’daki üretimde domuz jelatini, Türkiye’deki üretimde ise sığır jelatini kullandığını belirterek, Arap ülkeleri ve Sovyetler Birliği’nden ayrılan müslüman ülkeler için üretim merkezlerini Türkiye yaptıklarını, bu ülkelere yönelik ürünlerin helal olduğunu vurguladıklarını ifade etti. Geçen yılın ortasından itibaren Almanya ve Avrupa’daki müslümanlara da Türkiye’de üretilen Haribo’ların gönderilmeye başlandığını da kaydeden Terstiege, “Almanya’daki Türklere de Haribo buradan gidiyor. Yıllarca sevip helal olmadığı için Haribo alamayan Türkler, 2008’den itibaren Almanya’da Türkiye’den giden şekerleri tüketiyor” diye konuştu.

…”

hadi afiyet olsun ne diyelim.

1 thought on “Yurt dışından gelen şekerleme ve çikolatalar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir