kibirli olma evlat…

Posted on: 11 Ocak 2013, by :

“Gururlanıp insanlardan yüzünü çevirme. Yeryüzünde kasılarak yürüme. Çünkü Allah büyüklük taslayan ve övünenleri sevmez.”

Lokman Süresinden bu sözler. Fazla söze ne hacet aslında. Hz Lokman da evladına nasihat olarak iletmiş bu sözleri.Lokman devrinden gelelim günümüze.

….
Barbaros yeni aldığı lüks arabasına binerken bu sözlerden haberi bile yoktu. Sadece bu renkte güzelmiş doğru karar verdim ama keşke koltuk renklerini diğer renkmi seçseydim acaba diye düşünüyordu.

Işıklara geldi yanan kırmızı ışığın yeşile dönmesini beklerken, hayallere daldı. Galeriden yeni çıkmıştı. Arabası ile nerelere gidebileceğini düşünmeye başlamıştı.

Bu ışıklardan her zaman geçerdi. Ömrü burada bulunan lüks araba galerilerine gezmekden ibaretti bir nevi her gün uğrardı buraya ama artık bu arabanın yeni kasası çıkana kadar uğramayacaktı buralara. Zaten bu aldığı arabadan istanbulda kaç kişide vardı ki.

İstinye parka gideyim de herkes görsün yeni arabamı diye karar verdi ışıklar yeşile dönerken ve kırdı direksiyonu sağa doğru istikamet istinye park.

Yıllar önce eniştesinin zar zor aldığı şahin marka arabayı abisi ile yıkadığı ve benim de arabam olabilecekmi dediği günlerden artık çok uzaktı. Yoktu kafasında o anılar. Unutmak istiyordu ve de unutmuştu aslında. Hatırlatan biri olsa da hiç hoşlanmazdı. Ona göre yaşanmamış günlerdi bir nevi o garibanlık günleri.

Gitti ünlü alışveriş merkezine park etti arabasını orta yere. vale denen otopark görevlilerinin gelmesini bekledi. Adam geldi ve kapısını açtı. Öyle bir indiki arabadan. Sanki herkes onu izliyordu, izlemeliydi. Kaç tane vardı bu arabadan bakacaklar tabi dedi.

Otopark görevlisinin eline bahşişi verirken ön tarafa çek birazdan çıkacağım dedi. Gerçekten de birazdan çıkacaktı. Alışveriş yapmak yemek yemek değildi derdi. Millet araba görsün, ADAM görsünlerdi derdi.

Tam istediği gibi olmadı aslında, sanırım havaların soğuk olmasından dedi. Neyse yarın nasıl olsa tekrar gelirim artık buraya her gün geleceğim.

Birazdan çıktı alışveriş merkezinden tekrar arabasına doğru ilerledi. Az önce bahşiş verdiği otopark görevlisi de vale adına yakışır bir şekilde onu arabasının kapısında karşıladı, anahtarı verdi, kapısını açtı. İşte bu dedi kendi kendine barbaros. Hayatın anlamı.

Ofisine geçmeye karar verdi. Gerçi geçen ay zam zamanı olmasına rağmen personeline işler kötü diye zam yapmamıştı ama olsun personelide görsün yeni arabasını. Herşeyi kendisi yapmıştı tırnakları ile kazıyarak gelmişti bu noktaya. Onun hakkıydı tabi bu arabaya binmek.

Kız arkadaşı ile çıktığı tatil programında karar vermişti bu arabayı almaya zaten. İki aydır arabanın yurtdışından gelmesini bekliyordu. Haketmişti, Sabretmişti barbaros.

Ofisinin olduğu plazaya geldiğinde, herkesin camlarda toplanacağını tahmin etti. Normalde işten kaytaranları hiç çekinmeden azarlardı ancak bu sefer onun arabasına bakacaklardı. Bu kadar müsamaha olurdu ne olacak.

Arabasından indi ve ofisine geçti. Sekreterine ve personelinin yanından dünyanın sahibi gibi geçti ve kendi odasına girdi. Kahvesini beklerken bilgisayarını açtı. Çok mutluydu çok.

Facebook hesabına girip yeni aldığı arabasının resimlerini paylaşmak istedi. facebook hesabını açarken bir arkadaşının gönderdiği
“Gururlanıp insanlardan yüzünü çevirme. Yeryüzünde kasılarak yürüme. Çünkü Allah büyüklük taslayan ve övünenleri sevmez. Cumanız Mübarek olsun” yazısını gördü ve beğen diyerek “cümlemizin” laf diye de yorum ekledi.

Cumaya da gitmemişti bu gün ama olsun. Arabayı teslim almıştı bir dahaki haftaya türkiyede olursa giderdi nasıl olsa.

En son model telefonu ile en son model arabasının resimlerini çekmişti ve şimdi onları plakası gözükecek şekilde internette yayınlama zamanıydı. Kahveside gelmişti bir yudum aldı ve başladı 34 BRBS 34 plakalı arabasının resimlerini göndermeye sanal aleme. Bakalım kaç kişi beğen diyecekti ve ne yorumlar yapacaklardı…

Yaslandı arkasına ve kahvesini yudumlamaya başladı…
porsche-panamera-s-hybrid-03

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir