Migros domuz satmaya devam ediyor…

Posted on: 25 Ağustos 2014, by :

Bugün bazı internet sitelerinde bu haberi göreceksiniz veya görmüşsünüzdür. Bu olay yeni bir olay değil aslında.
2006 yılında Avrupa Birliği Uyum Yasaları çerçevesinde Türk Gıda Kodeksinde yapılan mevzuat değişikliği ile Domuz ve Domuz ürünleri kasaplık et statüsüne alındı. İlk o zamanlar gene Beylikdüzü Migros mağazasında satışına başlanmıştı. O zaman içinde vatandaşlardan birinin şikeyeti üzerine olay satınalma müdürünün üzerine bırakılarak güya domuz satışı durdurulmuştu.
K.O.Ç. grubunun Migrosları 2008 yılında İngiliz şirketi olan BC Partners’a sattı. Bu satış sonrası Migros marketlerinin tamamen yönetimi bu şirkete geçmiş oldu. Bugünden sonra da alınan market zincirlerinde domuz ürünleri bazı dikkatli vatandaşlar tarafından gözlemlendi.
Buraya kadar kafamıza takılan pek fazla soru yok aslında.
Bazı haber sitelerinde “Müslüman mahallesinde salyangoz satıyorlar” hezeyanı ile haberleştirilen bu konuda biz migrosu suçlamak niyetinde değiliz. O kendi inancı ve en sevdiği et ürünü olan domuzu ve domuz ürünlerini satabilir. Zaten yapılan röportajlarda firma yetkilileri Tarım Bakanlığı’nın denetimlerine tabi olduklarını beyan ediyor. Haklıda.

Domuz etinin satışı konusunda ülkemizde 2006 yılından bu yana herhangi bir yasak bulunmamakta. İsteyen dileyen içine sindirebilen gidip alıp yiyebilir. Afiyet olsun. Kimseye niye aldın veya yedin diyecek halimiz yok. Ancak domuzun kasaplık et kategorisine alındığından bu yana Türkiye’de açılan domuz çiftliklerinde de anormal artışlar bulunmakta. Bu etlerin tamamının da şuan mevzu olan marketlerde satılma imkanı yok.
Son yıllarda bazı marka olmuş restorantlarda da domuz eti kullanıldığı aşikar. Her geçen günde artmakta.
Bizim ilgilendiğimiz konu yasal olarak restoranlar kasaplar vs. domuz eti satışı ile ilgilenen ticari kurumların domuz eti kullandıkları konusunda tüketiciyi bilgilendirme zorunluluğu.
Bu durum maalesef ülkemizde henüz uygulanmamakta. Uygulamadan kaçınılmaktadır.
Bildiğiniz sevdiğiniz marka ticarethanelerde çocuğunuza yedirdiğiniz ürünlerin ne olduğunu bilmek en doğal hakkınız. İşte Müslüman mahallesinde salyangoz satışı kısmı buradan sonra başlıyor. Bir zamanlar Soyalı etlere alışmıştık şimdilerde dikkatli ve sorgulayıcı olmadığımız takdirde maalesef domuzlu ürünlere de alışacağız.
Hatta çocuğumuza bu etleri yedirirken gelenekten gelme bir içgüdü ile “evladım besmele çek yerken” diye de nasihat edeceğiz.
Allah muhafaza haram kılınmış bir ürünü besmele ile tüketmek.
Sözün sonu itibari ile yasal düzenlemelerin eksikliği, vatandaşın ilgisizliği nedeni ile bir nesil artık tamamen domuz ve domuz ürünlerine artık alışmak üzere.
Dikkatli olalım araştırmacı olalım. Ve lütfen sorgulayalım
Allaha emanet olun.

Screenshot_5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir