Televizyon Kanalları üzerinden Tüketiciyi dolandıranlar…

Posted on: 15 Eylül 2015, by :

Son bir yıl içinde uydu kanallarında ortaya çıkan dolandırıcılar vatandaşı canından bezdirdi. Yurtdışından aldıkları sahte yayıncı lisansı ile Türksat uydusu üzerinden yayın yapan bu firmalar korsan olarak yayınladıkları Yeşilçam filmlerinin arasında yayınladıkları reklamlarda içinde ne olduğu belli olmayan cinsel gücü arttıran ilaçlar ve sahte bal pazarlayarak vatandaşın sağlığı ile oynuyor. Bazı firmalar orijinal adı altında Çin malı bozuk telefonları pazarlarken, bazı dolandırıcılar “Afrika’ya Kur’an-ı Kerim gönderiyoruz” diyerek topladıkları paranın karşılığında ürün bile göndermiyor.

“BEDAVA TELEFON GÖNDERİYORUZ” DİYEREK KANDIRIYORLAR

Son bir yıl içinde TÜRKSAT uydusu üzerinden yayın yapan korsan televizyon kanalları üzerinden büyük bir dolandırıcılık yapılıyor. Yurtdışından aldıkları sahte yayıncı lisansı ile TÜRKSAT uydusu üzerinden frekans kiralayan dolandırıcı firmalar, aynı platform üzerinden 15 TV kanalı ile yayına çıkabiliyorlar. Basit bir soru soran ve “soruyu bilen izleyiciye bedava orijinal akıllı telefon dağıtıyoruz” diyen dolandırıcılar, Çin malı bozuk telefonlar için kargo bedeli olarak 150 lira talep ediyor. Kargoyu açtıktan sonra dolandırıldıklarını anlayan vatandaş ise tekrar firmanın çağrı merkezini aradığında hiçbir muhatap bulamıyor.

YENİ DOLANDIRICILIK YÖNTEMİ “BEDAVA KUR’AN DAĞITIYORUZ”

Bazı firmalar ise izleyicinin dini duygularını sömürerek dolandırma yöntemini tercih ediyor. “Afrika’daki Müslümanlara bedava Kur’an gönderiyoruz” diyen dolandırıcılar vatandaşlardan topladıkları para karşılığında ne ürün ne de makbuz gönderiyor. Bazı dolandırıcılar ise şifalı kolyeleri pahalı ücretler karşılığında insanlara pazarlarken, sahte telefon bağlantıları ile dağıttıkları ürünün ne kadar şifalı olduğu yalanını güçlendirmeye çalışıyor.

SAHTE BALCILAR YİNE SAHNEDE

Ulusal TV kanallarına kesilen cezalar nedeniyle ulusal kanallara reklam giremeyen sahte bal firmaları ise korsan TV kanalları üzerinden ürün pazarlayarak vatandaşın sağlığı ile oynamaya devam ediyor. Bakanlığın “Televizyonda pazarlanan bütün ballar sahtedir” açıklamasına rağmen insanları kandırmaya devam eden bu dolandırıcılar, çekilişle daire, jip, telefon, tablet veriyoruz” diyerek ikinci kez insanları kandırıyorlar. İnsanları ikna edebilmek için bazı sanatçıları ve din adamlarını da reklamlara çıkaran bu firmaların dağıttığı bu balları Azarbeycan, Güney Amerika, İran ve İstanbul’daki merdiven altı üretim merkezlerinde tamamen kimyasal yöntemlerle gerçekleştirildiği belirtiliyor.

CİNSEL GÜCÜ ARTTIRDIĞI SÖYLENEN SAHTE İLAÇLARA RAĞBET BÜYÜK

Türksat uydusu üzerinden yapılan dolandırıcılık bunlarla sınırlı değil. Cinsel sağlık ürünü adı altında satılan sahte ilaçlarla vatandaşın sağlığı tehlikeye atılıyor. Cinsel çağrışımlı reklamlarla vatandaşın sağlığı ile dalga geçen bu firmalar, sözde doktorları ekrana çıkararak kanserden prostata, diyabetten ülsere kadar her hastalığa şifa dağıttıklarını iddia ediyor. Tıp eğitimi almamış insanların doktorları, Sağlık Bakanlığı’nı ve bilim çevreleri itibarsızlaştırdığı bu porgramları izleyen birçok çaresiz insan, tedavisini yarıda bırakarak bu dolandırıcıların ağına yakalanıyor.

ULUSAL KANALLAR BU KORSAN TELEVİZYONLARDAN ŞİKAYETÇİ

Ulusal, bölgesel ve yerel lisanslarla yayın yapan TV kanalları ise bu korsan televizyonlardan şikayetçi. Yeşilçam filmlerini, vizyondaki sinema yapımlarını, en büyük bütçeli belgeselleri ve televizyon dizilerini hiçbir telif ödemeden yayınlayan bu dolandırıcılar, yasal boşluklardan yararlanarak halkı dolandırmaya, sinema ve televizyon yayıncılığı sektörüne zarar vermeye devam ediyor.

KORSAN TV’LER SÜREKLİ LOGO DEĞİŞTİRİYOR

Dolandırıcı TV kanalları bu şekilde yayın yaparken yetkililer de boş durmuyor. Yasal yollardan uyarı ve kapatma cezası alan bu kanallar, başka bir firma ve başka bir logo ile birkaç saat sonra tekrar yayına çıkıyor. Sürekli çağrı merkezi numaralarını değiştirdikleri için izlerinin bulunması da imkansız hale geliyor.

TÜRKSAT: “RTÜK’ÜN ÖNLEMESİ GEREKİR, BİZ SADECE RTÜK’ÜN KARARLARINI UYGULARIZ”

Her geçen gün TÜRKSAT uydusunda sayıları artan korsan TV kanallarına önümüzdeki günlerde yenilerinin eklenmesi bekleniyor. Birçok yeni platform, bu yasal boşluktan yararlanarak uyduya çıkmaya hazırlanırken ulaştığımız TÜRKSAT yetkilileri ise “bu konuda bizim bir yaptırım gücümüz yok. RTÜK’ün vereceği kararları uygulamak durumundayız” diyor.

RTÜK: “YASAL BOŞLUKTA YARARLANAN BU YAYINLAR HAKKINDA MEVZUAT DEĞİŞİYOR”

Bu korsan yayınların ve halkı yanıltan reklamların durdurulmasında tek yetkili kurum olan RTÜK yetkilileri ise mevzuat boşluğundan doğan bir durumun en kısa zamanda yeni düzenleme ile kalıcı şekilde önüne geçileceğini söylüyor. Son altı ay içinde 200’e yakın yayının durduruluğunu belirten yetkililer, alt yapı işletmecilerinin yasalara uymaması durumunda yetkilerinin iptal edildiğinin altını çiziyor.
Kaynak: Sabah.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.