bak bakalım sen hangisine uyuyorsun…

Posted on: 31 Ekim 2014, by :

Bu günler de rabbim nasip ederse kuran-ı kerim ile daha fazla irtibatta olmayı planlıyorum. Rabbim planlarımızı gerçekleştirmeyi nasip etsin inşallah.

Kuran insan için indirildiği aşikar. Her bunaldığınız da sıradan hiç düşünmeden açtığınız da mutlaka size uygun bir ayet bulacaksınız. İlk ayet olmasa bile bir kaç ayet sonra kimseye itiraf edemediğiniz nefsiniz ve sizin bildiği bazı gerçekleri göreceksiniz. Bundan eminim. Olmadı bir gün denersiniz ve kendiniz tecrübe edersiniz.

Ben bu cuma niyetine kuranda insan çeşitlerini derlemeye çalıştım. Faydalanmamız dileği ile. Bakalım biz hangi çeşitteniz.

Hayırlı cumalar

kurani_kerim_ogren-300x200

“Biz size içinde sizin kendinizin anlatıldığı bir kitap indirdik. Siz bunu hâlâ anlamıyor musunuz? (Enbiya, 10)”

“Gecenin az bir bölümünde uyurlardı. Seher vakitlerinde bağışlanmalarını istiyorlardı. Onların malları içinde dilenenlerin de, dilenmeyenlerin de (her ikisinin) hakları vardı.” (Zariyat, 51/17, 18, 19)

“Onların yanları (gece namazına kalktıkları için) yataklarından uzak kalır. Rablerine korku ve umutla dua ederler. Kendilerine rızık olarak verdiklerimizden de infak ederler.” (Secde, 32/16)

“Ve Rablerine secde ederek (acz ve edeble) geceyi ayakta geçirenler.” (Furkan, 25/64)

“Onlar bollukta da darlıkta da mallarını Allah yolunda harcarlar, öfkelerini yenerler, insanların kusurlarını bağışlarlar. Allah ise iyi şeyler yapanları sever.” (Âl-i İmran, 3/134)

“Bizzat kendileri muhtaç durumda olsalar bile başkalarını kendi canlarından daha üstün tutarlar. Kim nefsinin cimriliğinden, hırsından korunursa, işte onlar muradlarına erenlerin ta kendileridir” (Haşr, 59/9).

“(Bunlar) büyük günahlardan ve çirkince utanmazlıklardan kaçınanlar, öfkelendiklerinde ise bağışlayanlar.” (Şûra, 42/37)

“Rablerinin emrine uyanlar, namazı dosdoğru kılanlar, kendi aralarında işlerini danışarak çözenler ve kendilerine rızık olarak verdiklerimizden başkalarına verenler.” (Şûra, 42/38)

Nasıl durumunuz hangisine uyuyor kimbilir. Rabbim iyilerden eylesin…

Biraz da karşı tarafa bakalım inşallah

“Çünkü onlar, Allah’tan başka hiçbir tanrı yoktur” denildiğinde büyüklük taslarlardı. ‘Biz, mecnun bir şair için mabudlarımızdan vaz mı geçecekmişiz?’ derlerdi.” (Saffat, 37/35-36)

“Allah, bir olarak anıldığı zaman ahirete inanmayanların kalbi öfkeyle kabarır. Oysa daha başkası anıldığında ise hemen sevince kapılırlar.” (Zumer, 39/45)

“Biz namaz kılmazdık” dediler. Yoksula da yedirmezdik, batıla dalanlarla beraber biz de dalardık. Din (ahiret) gününü yalan sayıyorduk. Sonunda kesin bir gerçek olan ölüm gelip bize çattı diye cevap verdiler.” (Müddessir, 74/42, 46)

Dilerim bu son ayetler içinde değilizdir.

“Onlardan başka bazı insanlar daha vardır ki onlar günahlarını açıkça itiraf ettiler. Onlar iyi bir ameli başka kötü bir amelle karıştırmışlardır. Umulur ki Allah tövbelerini kabul eder. Şüphesiz Allah bağışlayandır, esirgeyendir.” (Tevbe, 9/102)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.