GİMDES'in Girişimleriyle AHC-EUROPE Kuruldu

GİMDES’in Almanyanın Russelsheim şehrinde başlattığı Avrupa Helal Sertifikalama Kurumları Birliği çatı kuruluşu AHC-EUROPE kuruldu.

GİMDES’in Almanyanın Russelsheim şehrinde başlattığı Avrupa Helal Sertifikalama Kurumları Birliği çatı kuruluşu AHC-EUROPE kuruldu. GİMDES’in Almanyanın Russelsheim şehrinde başlattığı Avrupa Helal Sertifikalama Kurumları Birliği çatı kuruluşu AHC-EUROPE kuruldu. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan GİMDES Başkanı Dr. Hüseyin Kâmi Büyüközer, ”Bu kuruluşun ana kurucularından biri olarak sevincimiz büyüktür” dedi.

AHC- Europe (Association of Halal Certifiers Europe) Avrupa Helal Sertifika Kuruluşları Birliği AHC-Europe (Avrupa  Helal Sertifika Kuruluşları Birliği),  İslami, bağımsız, kâr amacı olmayan bir sivil toplum kuruluşu olarak hayata geçiyor. AHC-Europe’nın amacı, üye kuruluşlar arasında işbirliği ve faaliyetleri kolaylaştırmak ve diğer kurum ve kuruluşlara helal hakkında yetkili mercii görevi yapmak.

Dr. Büyüközer, ”Avrupa’daki helal belgelendirme kuruluşları bir araya gelerek AHC-Europe (Avrupa Helal Sertifika Kuruluşları Birliğini kurmaya karar verdiler. Bu konudaki ilk adım 24 Eylül 2009 tarihinde Belçika, Bosna-Hersek, Almanya, İspanya, Hollanda, Türkiye ve İngiltere’den kuruluşların katılımı ile düzenlenen ön toplantıda atılmıştı.

Helal, Allah’ın ve O nun Peygamberi Hz. Muhammed (SAV)’in izin verdiği herşeyi nitelerken, Helal Gıda Müslüman tüketicilerin İslami kurallara göre tüketmesine izin verilen gıdaları kapsar. Helal Sertifikalandırma ise, Müslümanların tüketmesine izin verilen gıdaların Helal olmasını sağlayan bir standart yöntemi.

AHC-Europe (Avrupa  Helal Sertifika Kuruluşları Birliği) nin kuruluş toplantısı 9 Mart 2010 tarihinde Brüksel’de yapıldı. Edinilen bilgiye göre her yıl belirli tarihlerde bu toplantılar tekrarlanacaktır. Bu konuda bilgimiz dahilinde gerekli haberler sitemizden yayınlanacaktır. Nasipse.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir