Google her yerde bizi takip ediyor.

Posted on: 29 Ağustos 2018, by :

Son yıllar da artan internet teknolojileri ve bunun ile beraber gelişen mobil uygulamalar derken artık farkında olsakda olmasak da hemen hemen her hareketimiz özellikle google tarafından takip edilmekte.

Kimileri yeterli teknoloji bilgisine sahip olmadan kullanmış oldukları akıllı telefonlar ! ile her durumda kendisini takip edilmesine müsade ediyor. Bu izni verdiğinden haberi olmayan kullanıcılar var. Bazı kullanıcılar ise konum bilgilerini bir kaç program da izin verip diğerlerin de vermediğini sanıyor. Hemen hemen bilgisayar ve mobil uygulamalarda kullandığımız programların hepsi, konum bilgimizi kesinlikle takip ediyorlar.

Nerelere gittiğimiz, nereler de ne kadar vakit geçirdiğimiz vs.

Bu duruma insanları o kadar güzel yönlendirerek yapıyorlar ki, bu konuda ki algı operasyonu ve yönlendirmeye hayranım. Bir aralar forsquare denilen uygulama ile insanlara nereye gittiklerini diğerlerine bildirme ve bir nevi statü oluşturma egosu üzerinden kullanıcı takibi yapmaya başladılar. Artık bu tip programlara ihtiyaç yok. Bu tip işler artık kendiliğinden oluyor.

Yıllar önce internet denen digital devrim Ülkeme geldiği ilk günlerde, bu konuda oluşturduğum ve yapmayı hayal ettiğim bir projemiz vardı. O zaman bunu sunabilecek tek yer Turkcell alt yapısı idi. İlk bir iki görüşmemiz de olayı sanki anlamamış gibi baktılar suratımıza daha sonra ise bunu gerçekleştirebilecek alt yapının mümkün olmadığını ilettiler tarafımıza. O zaman ki tecrübesizliğimiz ile inandık kendilerine ve projenin devamını geçim kaygısı nedeni ile devam ettiremedik. En azından patent ve telif işlemlerini halletseydik iyi olurdu ama malesef yapamadık.

Neyse gelelim konumuza .

Şuan en çok kullanılan Google,Facebook,YouTube,İnstagram,Twitter gibi uygulamalar bizleri ne yaparsak yapalım çok sıkı bir şekilde takip ediyorlar. Herhangi bir uygulamaya herhangi bir izin vermemiş bile olsanız, bilgisayarınızdan veya cep telefonunuzdan bir mail adresine girdiğiniz takdirde; devasa veritabanları ve analiz programları sayesinde mail ile programlar eşleştirilebiliyor ve takip siz istemeseniz de başlıyor. Programlara gerekli izinleri verdiğiniz takdirde bu işler daha kolay ve hızlı oluyor. Sizin karakter analizinizden, alışveriş alışkanlıklarınıza; sevdiğiniz renkten sevmediğiniz arabaya kadar hemen hemen aklınıza gelebilecek her şey bu programlar tarafından yapılabiliyor.

Bir gün önce bir ürünü merak edip bilgisayarınızdan internete girip google da o ürünü arayıp inceleyip, işiniz bittikten sonra bilgisayarınızı kapatıp huzur ile yatıyorsunuz. Ertesi gün serviste, otobüste işinize gücünüze giderken dur bakayım instagram da ne varmış dediğiniz de hesabınızı açar açmaz ikinci yada üçüncü resimde karşınıza dün gece incelediğiniz ürün veya o ürünü üreten firmanın tanıtımını içeren “Sponsorlu Bağlantı” çıkmasının ilk nedeni bu.

Veya youtube da video izlerken sağ tarafta sizin için önerilen videolara baktığınız da ilk başta sizin daha önceki youtube kullanımıza uygun videolar çıktığını sanırsınız. Bu bir bakıma iyi bir olay gibi gözüküyor ilk başta. İlgi alanınıza göre youtube size yardımcı oluyor işte, size ilgilenebileceğiniz videoları çıkartıyor karşınıza. Ama bir yerden sonra burada algı operasyonu ve yönlendirme başlıyor. Siz farkında olmadan, youtube sizi istediği videolara doğru yönlendirebiliyor. Geçmiş video izlemelerinizi silseniz bile artık bunun pek önemi yok. Artık takiptesiniz.

Biz burada şimdilik google ve facebooktan bahsedeceğiz ama global dünyada bu firmaların hemen hemen hepsinin artık birbirleri ile veri alışverişleri muazzam seviyede. Ve hergün yeni firma birleşmeleri oluyor. Bir zamanlar kan örnekleri toplanarak yapılan gen toplama ve genetik araştırmaların bir başka boyutu bu aslında.

Google ve facebook aslında neler yapıyor ;

 1. Google sizin ne zaman nerede olduğunuzu biliyor. Ay ay veya gün gün hatta isterseniz saat olarak nerede olduğunuzu biliyor. Nasıl mı derseniz bu linkten bakabilirsiniz. (timeline)
 2. Google tüm arama geçmişinizi takip ediyor. Herhangi bir şekilde cihazlarınız dan arama geçmişinizi silmiş olsanız bile bunlar takip edilmeye devam ediyor. Buradan kontrol edebilirsiniz. (myactivity)
 3. Google bir yerden sonra sizi sizden daha iyi tanıyor ve buna göre sizin için bir alışveriş profili oluşturabiliyor. Kendinize özel profilinizi bu linkten kontrol edebilirsiniz. (authenticated)
 4. Google, kullandığınız tüm uygulamaları, bu uygulamalardaki etkileşimlerinizi , kısaca kiminle ne yaptığınızı biliyor ve takip ediyor. Bu linkten kontrol edebilirsiniz. (permissions)
 5. Google; bütün youtube hareketlerinizi ve geçmişinizi takip ediyor. Size gösterdiklerinin dışında geri planda tamamen karakterinizin analizini yapabiliyorlar. Bu linkten youtube geçmişinize bakabilirsiniz.
 6. Kamera ve mikrofonunuza rahatlıkla erişebiliyorlar. Topladıkları izler ile bulunduğunuz yeri ve hangi uygulamaları, ne zaman ve ne amala kullandığınızı tespit ediyorlar, webcam ve mikrofona istedikleri an erişim yetkileri var. Kişileriniz, mailleriniz, takviminiz, arama geçmişiniz, gönderdiğiniz ve aldığınız mesajlar, indirdiğiniz dosyalar, oynadığınız oyunlar, fotoğraflar ve videolar, müzikleriniz, arama geçmişiniz, internet geçmişiniz, hatta dinlediğiniz radyo bile takip ediliyor.
 7. Google takvim özelliği sayesinde hangi etkinliğe ne zaman gittiğiniz de aynı etkinlikte kimler olduğunu vs. takip edebiliyor.
 8. Google drive veya benzeri bulut depolama imkanlarını kullanıyorsanız, bu depolardan bilgileri silmiş olsanız bile google bu verileri depolamaya devam ediyor. Şifreleriniz, kimseye göstermediğiniz resimleriniz, aklınıza ne gelirse artık. Sakladığınız herşey.
 9. Google fit ile siz izin verseniz de vermeseniz de egzersiz günlüklerinizi ne kadar yürüdüğünüzü veya bisiklet sürdüğünüzü bile takip edebiliyor.
 10. Ben google veya facebook kullanmıyorum desenizde en popüler arama motoru olan google binlerce farklı uygulama ve programlardan veri alabiliyor. Bu konuda en büyük yardımcısı microsoft programları.
 11. Facebook; tüm etkileşimlerinizi takip ediyor. Bir kaç beğeni, yorum ve reklam tıklamanız sonrası sizi tanımaya başlıyor ve bir yerden sonra sizi eşinizden hatta kendinizden bile daha iyi tanır hale geliyor.

 Ve Sonuç ;

Kullandığınız cep telefonundan, paylaşımlara göre yediğiniz yemeğe hatta kaynak yazımız da bahsedildiği üzere kullanım etiketlemelerinizi bile takip ediyorlar. Sanırım belki bir gün lazım olur diye. Artık mahremiyet diye bir konu gündemden çıkmış durumda. Ya teknoloji hiç kullanmayacağız yada eski tuşlu telefonlara geri döneceğiz. Ancak her geçen gün bu konuda özellikle yeni kuşaklarda anlamsız bir şekilde önemsememe durumu var. Aman ne olacaksa olsun mantığı dediğimiz bu ihmalkarlık nedeni ile çok sıkıntılar yaşayacağız, çok.

Selametle, hayırla kalın.

Kaynak : Dylan Curran (Guardian / Shortmag)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.