Hakkımızda…

Bir yaşam tarzı seçimi dedik yeni yaşam tarzımıza uygun siteyi açarken.

4o ‘ından sonra tanıştık kendisi ile.

Burası Türkiye burada harammı olur kardeşim dedim bende tam 40 yıl. Dile kolay tam 40 sene.

Bir dostumuzun ikazı ile yanlış düşüncelerimizden arınma imkanı bulduk bir nevi. Allah razı olsun o dostumdan dışarıda yemek yememem gerektiğini bana ilk o öğretti.

Daha sonra bir kitap, bir dernek, bir eğitim, bir kaç araştırma derken başladık bizde sorgulamaya.

Girdiğim lokantada etin nasıl kesildiğinden yoğurtu nasıl yaptıklarına kadar bir sorgulama. Bazen aç kaldım iş seyahatlerimde. Bir bardak çay ve ekmek ile hallederiz dedim ama un fabrikalarından tiksindikten sonra fırınlarda gördüklerim karşısında ekmek de yiyemez olduk.

Yoğurttun tadını unuttuk bir aralar. Kola çıktı önce hayatımızın en önemli köşesinden. Sonra sigara. Bilimum çikolatalar ve gofretler. Fast food ve hazır yiyecekler. Hadi canım diyenlere nasıl anlatsak acaba gördüklerimizi. Görünce yaşadığımız hayal kırıklıklarını diye düşünürken bir gün bu web sitesi fikri doğdu işte.

Kendi ellerimiz ile çocuğumuza aldığımız ürünler ile çocuğumuza verdiğimiz zararları öğrenince, çocuklarımdan her gün özür dileyebilmek için açtık bu siteyi işte.

En basitinden soralım bakalım kendi kendimize, bırakın domuz etini bir hayvan nasıl mundar olur diyoruz. Aile sohbetlerinde yaptığımız ilk araştırma da ilk önce besmele diyor hepsi tek bir ağızdan. Ama nice mezbahalar gördük besmeleyi bile çekemeyen. Bir fatiha oku desek kasaba bize ters ters bakan usta gusül nasıl alınır dediğimiz de bizi nerede ise elindeki bıçak ile kovalattırdık kendimizi.

İnanmamıştım bende başta. Merak ettim daha sonra bir kaç mezbaha gördüm birebir. Olmadı internette gördüm çekilen videoları. Ünlü markaların nasıl kesim yaptıklarını. Bir kaç süt tesisi ile beraber çikolata fabrikası da gözlemledim daha sonra.

Afiyetle yediğim çikolatanın yapıldığı tesiste alkollü çikolataların aynı hat içinde nasıl imal edildiğini ve neden böyle yapıyorsunuz dediğimde yıllardır böyleyiz sen nerden çıktın laflarını duydum. Sanane dendi bir nevi. Veya sen kimsin.

Mahalle bakkalına sordum, marketin et reyonundaki kasaba. Nedir islami usüle göre kesim dedim. Ortalama doğru cevap verme oranı %25 çıktı. Yani % 75 bilmiyor bile. Ha bu arada istanbulun muhafazakar sayılacak bir bölgesinde market market dolaşınca bu olay çok komik oluyor ilk sorduğunda, ancak yanlış cevapları aldığımda ağlanacak halimize gülmek içimden gelmedi gelemedi nedense.

Önce akrabalarıma anlattım bildiklerimi. Kimisi abartıyorsun burası türkiye burada olmaz bu işler dedi. Kimisi evet ever ben de duydum dedi. Kimisi e ne yiyeceğiz açmı kalacağız dedi. Ama kimse günlük yaşantısında bunu yaşam tercihi yapmadı kendine. Zor geldi onlara nedense tavuğun kimden olduğunu sormak, sucuğun nasıl üretildiğini öğrenmek.

Neyse dilerim farkederler bir gün. Ne oldu bu millete vefasızlaştı, hayırsızlaştı neden böyle olduk diye düşünmeye gerek kalmadı benim açımdan. Zira sıkıntı yediklerimiz de ve içtiklerimizde. Sonra giydiklerimizde. Sonra kullandıklarımız da. Ama işin başı ve en önemlisi yediklerimiz de içtiklerimiz de.

Kendi adımıza bir yaşam tarzını şekillendirdik yeniden. Yoğurdumuzu evde yaptık, evde yapılan ekmek ve sirkemiz ile beraber hurma dışında bir şey yemez olduk bir aralar. Ama artık akrabalarım uyanmasa bile bazı insanlar çok ciddi anlamda bu yaşam tarzı seçimini bizimle aynı şekilde yapmaya başladı işte. Dedik ya bu bir tarz bu bir duruş. Bu bir yaşamın anlamı bence.

Hemen hemen her gün bir kaçak et veya domuz eti haberine alıştık artık. Ünlü marketlerimizden birinde yıllarca satılan domuz etinden aldığını öğrendiği halde herhangi bir tazminat davası açıldımı bu memlekette ben duymadım henüz.

Ancak özellikle yurt dışında ve son günlerde ingiltere başta olmak üzere tüm avrupa ülkelerinde bu konu çok gündemde. Domuz etinin zararlarının tespit edilmesi ve GDO yalanlarının gün yüzüne çıkması ile dilerim benim ülkemde de bu hassasiyet zaman ile artar.

Zira sanmıyorum ki bu memlekette domuz eti yemeyen kalmış olsun. Bence kalmamıştır. Ya sence ?

Hadi kal sağlıcakla.

8 thoughts on “Hakkımızda…

 1. selamunaleykum,
  muhterem web siten ve bilhassa bu yazın beni mest etti. 30 yıllık yorgunluğuma bir meltem esintisi verdi. Çok şükür dedim içimden. Yüreği helal diyen insanlarımız çoğaldı, çoğaldı ve bu yürek yazılarla internet sitelerinde akmaya başladı. Ne güzel ne duru yüreğin var be kardeşim. Uslübün ne kadar akıcı ve samimi. GİMDES’le içiçe olduğunu hissediyorum lakin isimini sitende lutfetmediğin için bilemedim. Daha yakından tanış olmak için GİMDES’de seni bekliyoruz. Allah yar ve yardımcımız olsun

 2. selamün aleyküm meçhul kardeş. sitene gıda raporu vasıtasıyla ulaştım. yazınızı okudum ve çok beğendim. allah razı olsun. ben de sizin gibi helal gıdalara çok dikkat eden biriyim. senelerce hazır gıda tüketmedim. bunu risalei nur “latince değil.” (osmanlıca) derslerine borçluyum. annem babam ve akrabalarım tavuk. sucuk bisküvi, çikolata …yerken ben nefsime dur diyerek yemedim. elhemdülillah. hala da tavizsiz devam ediyoruz .. helal gıda arayışınız için teşekkür ederim. afiagida.com. adresinden tereddütsüzce helal gıda siparişi verebilirsiniz. allah yardımcınız olsun.

 3. siteniz güzel
  bir merakımı arzetmek istiyorum
  gimdesten sertifika alınıyor ama bu sertifikayı
  kim hangi kritere göre veriyor
  tamamen bir evraktan mı ibaret
  yoksa gerçekten -tıpkı yahudilerin koşerde yaptıkları gibi- tek tek incelenip de mi bu sertifika veriliyor
  bilginiz varsa lütfen paylaşın çok yardımı dokunacak
  dışarıdan artık birşey alamaycak duruma geldik zira
  bir de helal gıdalar organik olma konusunda da iddialı mı yoksa sadece helal olma konusuna mı çalışıyorlar (zira tavuk almıyorum ama sertifikalılardan almak istiyorum ancak onlardan da emin olamıyorum; onlar da diğerleri gibi kırk günlük yapay yemle büyümüş civcivden mi ibaret, eğer böyleyse bu da sakıncalı çünkü insan hücrelerine ve özellikle üreme hücrelerine zarar verdiğinden bu da helal olmaz -islamda neslin devamına zarar veren de haramdır-)
  çok karışık konular ama ilgileneğinizi umuyorum.
  şimdiden Allah razı olsun…

  1. gimdes bu sorularınıza rahatlıkla cevap verecektir. Lütfen onlar ile irtibata geçiniz belki de gönüllülerinden biri olursunuz. Benim gibi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.