Hayırlı olsun artık et de ithal edeceğiz…

Malum bir takım tekeller nedeni ile et fiyatlarının anormal yükselmesi gereği, Geçen haftadan bu yana et fiyatlarının aşağı çekilebilmesi için ithal edilerek düşürülmesi konusunda tarım bakanlığı tarafından çalışmalara bugün itibari ile başlanmış. Ve haberin yayılmasının ilk gününden itibaren fiyatlar da 1-2 TL civarında indirimler başlamış bile.

Bir kaç gündür ana gündem maddesi bu husus hakkında. Vatandaşın her konuda olduğu gibi bu konuda da kafası çok karışık. Hangi Tv kanalına ve hangi gazeteye baksanız bu konuda bir çok haber var. Herkes kendi cephesinden bakıyor. Hatta bir kanalda canlı hayvan üreticileri yolları kapatmış İTHAL ETE HAYIR kampanyası yapmışlar, yol kesmişler vede eğer ithal et gelirse hayvanlarını denize dökeceklerine dair demeçler veriyorlar.

Bizde onları buraya aktarmak yerine onların ana fikirlerine göre kendi fikrimizi beyan edelim istedik.

Bu konuda her zaman ki gibi üç farklı görüş hakim.

HAYIR cılar – EVET çiler – ve nerden gelirse gelsin hangi et olursa olsun fiyat düşsünde nasıl olursa olsun diyenler.

Et ithalatına kesinlikle karşı olan yani HAYIRCILARIN başta gelenleri aslında besiciler.Bir diğer adı ile canlı hayvancılar.

Gelecek etlerin kontrollerinden endişeleri bulunan Helal et yemek isteyen hassas müslümanlar. Bunun yanın da hiç bir yerde direk yazılmamasına rağmen bana göre de büyük market zincirleri. Özellikle de besicilik faaliyeti olabilenler.

Et ithalatını destekleyen EVETÇİLER ise helal et derdinde olan hassas müslümanların diğer yarısı. İkinci grup ise Domuz eti, at eti ve eşek eti yedik dışarıdan gelen et en azından bunlardan daha garantidir diyenler…

Ve en son kısım ise hiç bir kıstası olmayan ister dışardan gelsin ister içeride üretilsin, ister helal olsun ister olmasın fiyat düşsün de evime et alayım diyen kesim. Kendi geçim dertlerinden oluşturdukları savunma mekanizmaları gereği.

Tarım Bakanlığının verdiği talimat gereği Koruma Kontrol Genel Müdürlüğü Et ithal edilebilecek ülkeleri belirlerken deli dana hastalığı olmayan avrupa ülkelerinden alım yaparken dsağlık kontrolleri yapacağını ve gerekirse helal sertifikası isteneceğini açıkladı.Gerektiğin de ifadesi midemizi bulandırsa da bildiğim kadarı ile ülkeme ithal edilen bir üründe ilk defa HELAL SERTİFİKASI istenmesi anlamında sevindirici bir gelişme olarak değerlendirmekteyiz. Konu hakkında ilgili habere bu linkten ulaşabilirsiniz.

Zira bu gerektiğinde ifadesinin karşılığının bulunabilmesi için tüketici olarak bizlerinde yüksek ses ile HELAL SERTİFİKASINI talep etmemiz ve tercihimizi bu yönde kullanmamız gerekmektedir.

Fiyatların düşmesi ile Allahtan Korkmazların Domuz etini piyasaya daha çok sürecekleri de aşikardır dolayısı ile vatandaşın kafasının daha çok karışmaması için helal sertifkası talebinin önemi ve gereği bir kat daha artmaktadır.

Dolayısı ile HELAL SERTİFİKASI ve bunun TALEP EDİLMESİNİN ne kadar önemli bir konu olduğu aşikardır. DİLERİM BU İLK ARTARAK DEVAM EDER ve ülkeme ithal edilen tüm ürünlerde İstenir.

Avrupa ülkelerinde helal sertifikalama Türkiyede ki gibi gönüllü kuruluş olarak faaliyet göstermekte. Geçtiğimiz günlerde bu kuruluşlar Belçikada toplanmış ve bir çatı altında faaliyetlerine devam etme kararı almışlardı.

Genel olarak bu ülkelerde ki HELAL SERTİFİKALAMA işlemlerini aşağıda özetleyebiliriz…

İNGİLTERE

İngiltere’de “helal gıda” konusunda yetkili kılınmış “Birleşik Krallık Müslüman Gıda Kurulu” ile Endonezya devlet “helal gıda” kurumu MUI ve Malezya devlet “helal gıda” kurumu JAKIM tarafından tanınan “Helal Gıda Otoritesi” de bulunmakta.

ALMANYA

Almanya’da Avrupa Helal Sertifika Enstitüsü (EHZ) “helâl sertifikası” veriyor. Almanya Rüsselsheim’daki  Halal Control e.K. (EU) de yine JAKIM ve MUI tarafından tanınan helâl sertifikası veren kurumlar. Hamburg İslam Merkezi (IZH), Almanya dışında Avusturya’da, Hollanda’da ve Isviçre’de çalışan firmalar için helâl sertifikası temin eden m-haditec GmbH & KG firması ile ortaklaşa sertifika veriyor.

DANİMARKA

Danimarka’da İslam Kültür Merkezi (Islamic Cultural Centre-IKCS) ve Belçika’da Avrupa İslami Gıda Konseyi (Islamic Food Council of Europe) Malezya HDC tarafından onaylı, sertifika  veren kurumlar.

BELÇİKA

Belçika Brüksel de “Euro Halal” adlı bir helâl gıda kontrol ve sertifika kuruluşu var.  Halal Federation of Belgium da bu konuda ülkede söz sahibi.

FRANSA

Fransa’da ARGML (Association Rituelle,Grande Mosquee de Lyon) ve Association Finisterienne- Pour La Culture Arabo-Islamique (AFCAI) helâl sertifika kurumları olarak faaliyet gösteriyor.

HOLLANDA

Hollanda’da “TQ HCC” Vakfı ve Fransa’da “Halal Correct France” Vakfı, Dünya Halâl Konseyi’ne üyedir ve bu nedenle de, The Islamic Aboard for Fatwa & Research in NL, MUI ve JAKIM tarafından tanınıyor. Hollanda’da HFFIA (Halal Feed and Food Inspection Authority) kuruluşu da sertifika veriyor.

BOSNA-HERSEK

Bosna Hersek’te 2006 yılında kurulan sivil toplum kuruluşu “Agency For Halal Quality Certification” ülkedeki helâl sertifika çalışmalarını yürütmektedir.

TÜRKİYE

Türkiye’de ise GİMDES helâl gıda alanında çalışmalar yapıyor. 2009 yılında World Halal Council’in üyesi olmuş ve bu kuruluş tarafından akredite edildi. GIMDES, 2009 Nisandan itibaren ihracata yönelik helâl sertifikası vermeye başlamıştır.

HELAL BİRLİK KARARI

Avrupa’da son gelişme; Almanya, Fransa, Ingiltere, Hollanda, Belçika, Avusturya, Danimarka, Ispanya, Bosna Hersek ve Türkiye’nin de içinde bulunduğu helâl sertifika kurumlarının Kasım 2009’da biraraya gelerek, aralarında işbirliğini pekiştirecek bir birlik oluşturmaya karar vermesi. Sözkonusu kurumların, 24 Şubat 2010’da Belçika’da tekrar toplanarak ortak birliğin adını ve hazırlanacak tüzüğü onaylamasıyla “European Association of Halal Certifiers” yürürlüğe girecek. Bu birliğin kurulması ile sahte helâl sertifikalarının büyük ölçüde önüne geçilmesi için önemli bir adım daha atılmış olacaktır.

Kalın sağlıcakla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir