‘Helal Gıda’lar için hafiyeler geliyor!

Posted on: 27 Temmuz 2009, by :

‘Helal Gıda’lar için hafiyeler geliyor!

Dünyada 2 trilyon doları aşan bir sektör haline gelen ‘İslami kurallara uygun gıda’ alanında Türkiye de söz sahibi oluyor. Müslümanlara ihracat yapan ‘Helal Sertifikalı’ firmaları denetleyecek elemanlar da yolda

Ali Ekber ERTÜRK / ANKARA
Helal Gıda’ tartışmaları sürerken, şimdi de ‘Helal Gıda Hafiyeleri’ geliyor. İslam ülkeleri ile Müslüman nüfusun da yaşadığı Avrupa ülkelerine ihraacat yapan şirketlerin ürünlerine ‘Helal Sertifikası’ veren Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalandırma Araştırmaları Derneği (GİMDES), şimdi de ‘Helal Gıda Denetçileri’ yetiştirmek için harekete geçti. Merkezi İstanbul’da bulunan dernek, ağustos ayında bu amaçla kurs düzenleyecek. Kursa katılacak denetçi adayları, eğitim sürecinin sonunda sınava girecekler. Başarılı olanlara ‘Helal Gıda Denetçisi Sertifikası’ verilecek. Helal gıda denetçileri, yurdışına gıda ihraç eden şirketleri GİMDES adına denetleyecek ve ürünlerin İslami kurallara uygun hazırlanıp hazırlanmadığına ilişkin rapor düzenleyecek. Derneğe üye şirketleri kapsayacak denetim faaliyetleri GİMDES’in kontrolünde gerçekleştirilecek. İsterlerse dernek üyesi ihracatçı şirketler de, ‘Helal Gıda Denetçisi Sertifikası’ almış daimi personel istihdam edebilecekler.
‘İSTEK ÜZERİNE’
GİMDES Başkanı Hüseyin Büyüközer, derneğin eğitim programının yurtdışına gıda ihraç eden dernek üyesi şirketlerden ve Türkiye’den ‘Helal Ürün’ satın alan yabancı şirketlerden gelen talep üzerine düzenlendiğini söyledi. Büyüközer şöyle konuştu: Helal sertifikalı denetçi sadece bize lazım olmayacak. Sertifika alan firmaların da bünyesinde bu elemanlar istihdam edilecek. Maaşı onlar verecek ama sertifikayı biz vereceğiz. Bu, tamamen istek üzerine yaptığımız bir çalışma ve sadece ihraç edilen ürünlerle ilgili.
Yurtiçi tüketimle ilgili bir çalışma değil. Yurtiçinde de sertifika verme işini oturup Tarım Bakanlığı’yla konuşacağız…

5 GÜN DERS ALANA KATILIM BELGESİ

GİMDES’İn düzenleyeceği ‘Helal Gıda Denetçisi’ kursularından ilki, 12-16 Ağustos tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilecek. Helal Gıda Denetçiliği eğitimine katılacak adaylarda aranacak şartlar da belirlendi. Buna göre adaylar, ‘İslam dininin gereklerini ve vecibelerini yerine getirenler’ arasından seçilecek. Ön elemeden geçirilerek kursa kabul edilen adaylar, eğitim masrafı olarak 500 TL ödeyecekler. Her kurs dönemi 5 gün sürecek ve her dönemde 15 aday eğitim görevek. GİMDES’in ‘Helal Gıda Denetçiliği’ eğitim programı ise şöyle:
1’inci gün: İslam Dini, Dini Kavramlar, Helal Standart, Helal Sertifikalama konularında teorik ve uygulamalı dersler.
2 ve 3’üncü gün: Gıda Güvenliği konusunda mevcut uygulamalar ile Helal Gıda Güvenlik Uygulamaları ve Helal Güvence Sistemi (HGS) hakkında sertifika öncesi ve sertifika sonrası süreçteki uygulama bilgileri.
4’üncü gün: Denetçilik Performansı, Denetleme Prosedürleri ve Senaryolar
5’inci gün: Konuların tekrarı, yazılı sınav ve gerek görülürse sözlü sınav Sınavda başarılı olan katılımcılara ‘Helal Denetçi Belgesi’ verilecek. Başarılı olamayanlara ise ‘Katılım Belgesi ‘verilerek daha sonra yapılacak eğitimlerin sadece sınav bölümlerine girmeye hak kazanacaklar.

Teneffüste verilen çerez bile ‘Helal’

EĞİTİME katılacaklara yönelik hazırlanan formda, ders programlarının yanısıra ders aralarında yapılacak ikram da açıklandı. Buna göre, kursiyerlere ders aralarında çay, helal çerez ve yemek ikram edilecek. Kursiyerler bu ikramlar için ek ücret ödemeyecek.

Sırada ‘Helal kasap’ var

GİMDES tarafından hazırlanan ikinci proje ise ‘Helal Sertifikalı Kasap’ eğitimi olacak. Önümüzdeki günlerde olgunlaşacak olan projeye katılacak kasaplar, İslamı usullere uygun kesim konusunda eğitimden geçirilecekler. Eğitim sürecini başarıyla tamamlayan kasaplara ‘Helal Sertifikalı Kasap’ belgesi verilecek. Bu kasaplar tarafından kesimi yapılan hayvanların etleri, ‘Helal’ damgası vurularak ihraç edilecek.

kaynak

AKŞAM GAZETESİ | EKONOMI | 27 TEMMUZ 2009, PAZARTESİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.