İsraf etmeyin…

Posted on: 13 Haziran 2017, by :

Yüce ALLAH ; ARAF  süresi  31. ayetinde;

” يَا بَنِي آدَمَ خُذُواْ زِينَتَكُمْ عِندَ كُلِّ مَسْجِدٍ وكُلُواْ وَاشْرَبُواْ وَلاَ تُسْرِفُواْ إِنَّهُ لاَ يُحِبُّ الْمُسْرِفِينَ ”          

(Yâ benî âdeme ḣużû zînetekum ‘inde kulli mescidin vekulû veşrabû velâ tusrifû(c) innehu lâ yuhibbu-lmusrifîn(e))  

“Ey Âdemoğulları! Her mescitte ziynetinizi takının (güzel ve temiz giyinin). Yiyin için fakat israf etmeyin. Çünkü O, israf edenleri sevmez. ”    

buyuruyor…                 

Bu gün yapılan bir açıklamada Türkiye’de üretilen ekmek sayısının 82 milyon olduğu belirtildi. Ancak tüketilen ekmek sayısı ise  77 MİLYON . Dolayısı ile 5 milyon ekmek malesef çöpe gidiyor yani israf ediliyor. Bu rakam üretim ve satış rakamlarından çıkan rakamlar , birde fazla alındığı için evde tüketilemeden bayatlayan ekmek sayısı da üzerine eklendiğinde bu rakam 7-8 milyon adet sınırına çıkıyor.

Son yıllarda yapılan kampanyalar ile bu israf rakamları 2-3 milyon adet olarak azalmışsa da açlık sınırının her geçen gün arttığı dünyamız da malesef tatmin edici bir rakam hala değil. Zira yapılan açıklamalara göre günlük ekmek israfı bir çok ülke nüfusundan daha fazla. Ekmek adedi yanın da ekmek üretilirken kullanılan buğday miktarı, işçilik ve enerji kayıplarını da rakamlara eklersek çok daha büyük boyutlara çıkıyor.

Özellikle içinde bulunduğumuz Ramazan Ayında ekmek dolayısı ile pide israfı azalması gerekirken malesef artmış durumdadır.

Ayet açık açık beyan ediyor;  İSRAF ETMEYİN

ekmekcesitleri

 

Ekmek israfı konusunda yapılan araştırmalara göre;

%62,1 i fırınlar da ,

%27,7 si haneler de ve geri kalan

%10,2 si ise toplu yemek verilen otel, yurt veya ticari yemekhanelerde israf edilmekte. 

Çok anormal bir rakam. Sadece israf tarafından baktığımız da sadece günlük olarak maddi israf miktarı milyonlarca lira. Bu kadar zengin değiliz. Zengin olsak da bu artık bir israf işin bir de nimetin çöpe atılmasından kaynaklanan BEREKET yönü de var.

Ekmek israfının başlıca nedenleri olarak;

Ekmeğin ihtiyaçtan fazla alınması,
Yemekhanelerde tercih edilen rol ekmeğin üstü açık veya ambalajsız olarak sunulması,
Fırınlarda ihtiyaçtan fazla üretim yapılması,
Ekmeğin uygun olmayan şartlarda muhafaza edilmesi,
Bayat ekmeğin değerlendirilme yöntemleri hakkında bilgi sahibi olunmaması olarak tespit edilmiş.

Son yıllarda özellikle devlet kanalı ile yapılan kampanyalar ile günlük olarak 1 milyon adet ekmeğin çöpe gitmesi yani israf edilmesi engellenmiş durumda ancak hala israf rakamları çok yüksek.

Malum ramazan ayında özellikle aç karnına yapılan alışverişler de insanlar, nefisleri nedeni ile normal zamanda yaptıkları alışveriş alışkanlıklarının dışına çıkmaktadır. Halbuki oruçun ana gayesi açlık duygusunu tadarak yardıma muhtaç insanların halinden anlamayı sağlamasıdır.

Rabbim her birimizi nefsine hakim olan kullardan eylesin. Özellikle içinde bulunduğumuz mübarek ramazanın amacına ulaşan kullardan olmayı nasip etsin.

Ekmek israfını azaltma konusunda yapılan çalışmalar hakkında detaylı bilgilere ulaşmak isterseniz ilgili siteye buradan ulaşabilirsiniz.

Allah a emanetsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.