istenirse olur… neden olmasın

2 milyara yaklaşan bir nüfusu var müslümanların. 1.7 milyar şu aralar. yani dünya nüfusunun nerde ise 3 te biri. Ancak yediklerimizi ve içtiklerimizi ciddi anlamda denetleyen ve bu konuda herhangi bir otorite ciddi anlamda yok. Hele ülkemde bu konuda denetimler çok az hatta hiç yok. Yani dışarıda istediğiniz kadar helal olmayan ürün getirebilirsiniz ancak bunun için herhangi bir yaptırım yok.

Ama bildiğim kadarı ile endenozya ve malezya gibi ülkelerde bu durum pek öyle değil. Diğer müslüman ülkelerde de bir takım denetim kurumları var veya kurulmak üzere. Ancak türkiyede bu konu malum sonuç olarak YASAK. Hatta bazı ürünlerde neden helal etiketi niye basılmaz diye ithalatçı bir kaç firma ile görüştüğümüz de bunun etiket yönetmeliği gereği yasak olduğunu hayret ederek öğrendim. Ve bunu yapanlara devletin kurumları tarafından ceza bile kesilebildiğini de eklediler. %90 nı müslüman olan bir ülkede yediğinin içtiğinin helal olmasını istemek bile suç. Ne garip bir ülkede yaşamaya çalışıyoruz.

Ancak yurtdışında da zaman zaman HELAL ET bulma konusunda sıkıntı yaşanıyormuş…Avrupada neden HELAL Et sıkıntısı yaşanır diye düşündüğünüz de avrupalı insanlar bizim dinimize siyaset gereği daha saygılı olduklarından müslümanlara yardım etmeleri gerektiğin de helal et bulma da sıkıntı yaşadıklarını dile getirmişler…

Bunun üzerine bir takım müslümanlar bir araya gelerek kurban bayramında kestikleri hayvanlardan elde ettikleri etleri bağışlayarak, bu sıkıntının giderilmesi için bağışta bulunmuşlar…

İlgili habere aşağıdaki satırlarda veya bu linkten ulaşabilirsiniz…Hollanda’da Bulunan Müslüman Türklerin kendi oluşumları ve bu konuda yaptıkları organizasyon sonrası büyük bir sıkıntı giderilmiş oldu. Dolayısı ile istendi ve OLDU.

Bizi ilgilendiren kısım ise tamamen aynı dilek ve temenninin ülkem insanları tarafından da gündeme alınması ve HELAL GIDA İSTEĞİ konusunun her geçen gün artmasını temenni etmekteyiz.

Zira gün geçmiyorki kedi,köpek,domuz, at , eşek ve katır etinin satıldığı ve bir baskın sonucun da ele geçirilen etlerin haberini duyuyoruz tvlerde. Peki tespit edilemeyen ve imha edilmeyen kaçak et satışı yok mu bu ülke de?

Allahtan korkmaz para kölesi insanların olduğu bu memlekette artık müslüman ülkesinde HELAL OLMAZMI KARDEŞİM devirleri malesef sona ermiştir.

Her gittiğiniz yerde sorgulamanız ve HELAL SERTİFANIZ VARMI diye talep etmeniz dileği ile…

Kalın Sağlıcakla.

—–

Hollandalı Türklerden gıda bankalarına helal salam ve sucuk yardımı

Hollanda’da kurban bayramında bağışlanan etler, salam ve sucuk haline getirildikten sonra başkent Amsterdam’daki gıda bankasına teslim edildi.Et ya

Hollanda’da kurban bayramında bağışlanan etler, salam ve sucuk haline getirildikten sonra başkent Amsterdam’daki gıda bankasına teslim edildi.

Et yardımı, Avrupa Türk Demokratlar Birliği (UETD) Genel Koordinatörü Mikail Güneş tarafından gıda bankası yetkilisi Ellie Goemans’e teslim edildi. Goemans, Müslümanlara gıda yardımı yaparken ‘helal et’ bulmada zorluk çektiklerini belirterek, yapılan yardımın kendilerini son derece memnun ettiğini söyledi. Goemans, bundan sonrada Müslüman kuruluşlar ile Hollanda’daki yoksullukla mücadelede birlikte çalışmaya devam edeceklerini belirtti.

Mikail Güneş ise Amsterdam’daki gıda bankasına 1 tonun üzerinde salam teslim ettiklerini, Lahey ve Rotterdam’daki gıda bankalarına da et bağışı yapıldığını söyledi. Güneş, şu açıklamayı yaptı: ” Müslümanlar bu tür girişimler ile Hollanda’daki sosyal sorunlara sahip çıktıklarını Hollanda’ya ait olduklarını, Hollanda’nın derlerini kendileri için dert gördüklerini ve çözüm için çaba sarf ettiklerini ispatlamış oldular. Ümit ediyorum ki bu tür girişimler diğer alanlarda örnek olur. Ve Müslümanlar pasiflikten çıkarak aktör olmaya aday olurlar. Bu inancacımızın bir gereğidir paylaşmak ve sorumluluk almak Müslümanların bu ülkedeki vizyonudur.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir