misvak kullanmak…

Posted on: 18 Haziran 2010, by :

MİSVAK KULLANMAK…

“Cibril (a.s.) bana her gelişinde misvak kullanmamı emrederdi. Öyle ki dişlerimin zedeleneceğinden endişe ederdim.” (İbn-i Mâce)

Misvak: İlim dilinde “Salvadora persika” adı verilen halk arasında “Erak ağacı” olarak bilinen ve Avrupa’lıların dilinde “Şecere-i Muhammedî” İslâm litaratüründe ise, bu ağaca Misvak denir.Eski asırlardan beri insanlar tarafından kullanılan bu harika fırça Hazret-i Allah’ın kullarına ikram ettiği ölümden başka her derde deva olan macunu içinde mükemmel bir fırçadır.

Doğu Afrikadan Hindistan’a kadar uzanan bölgelerde yetişen bu step bitkisi bol iktisatlı pratik olmakla birlikte taşınması kalem gibi kolay formalitesi az kokusu güzel meyvesi yenen bir bitkidir.

Bilimin teknolojinin araştırmaların söz sahibi olduğu şu modern çağımızda araştırmacıların ve bilim adamlarının ifadelerine göre hastalıkların birçoğunun özellikle romatizmal hastalıkların % 90’nının Mide ve Kalp hastalıklarının ağzımızla doğrudan ilgili olduğu gerçeğini ortaya koymuşlardır. Bu nedenle tedaviye ağızdan başlanması gerektiğini söylemişlerdir.

Diş aralarında kalan yemek kırıntıları ağzımızın sıcak ortamında hızla asite olup kokuşmakta diş minelerini delerek çürümelere iltihaplanmalara diş eti kanama çekilme ve hastalıklarına sebep olmaktadır. Ağız yoluyla midemize inen bu kokuşmuş salgı sağlığımızı ciddi boyutlarda tehdid etmektedir.

“Misvak kullanmak ağzın temiz kalmasına ve Rabbın râzı olmasına sebeptir.” (Nesâî)

Kullarının dünya ve ahiret mutluluğunu isteyen Hazret-i Allah biricik Habibi’ni Efendimiz -sallallahu aleyhi ve sellem-’i bizlere örnek olarak göndermiştir. Hazret-i Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-Efendimiz bizlere birçok Hadis-i şerif’lerinde bu konunun önemini hatırlatmış ve bizlere örnek olmuşlardır.

“Misvak kullanmak hakkındaki tavsiyelerimi sizlere çok tekrarladım.” (Buhari)

Zaman zaman diş fırçalarının kıllarında malum hayvan kıllarından yapıldığına dair zaman zaman endişeler dile getirilmiştir. Bu açıdan bakıldığın da da misvakın bir başka faydası da göz önündedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir