Siz bakmayın karamel dediklerine…

Posted on: 12 Eylül 2014, by :

Bu gün bir ara internet te dolaşırken bir anda ünlü kola markasının sitesinde buldum kendimi.
Adamlar gerçekten işlerini çok mükemmel yapıyorlar. Ne de olsa para onlarda. Bastırır parayı yapar reklamın kralını.
Bunun yanın da ilgimi çeken diğer konu ise artık bu firma toplumun tepkilerinden rahatsız olmaya başlamış. Her yaptıklarında bunu gözlemleyebiliyorsunuz. Daha önce kimseyi umursamayan bu firmanın tüketicileri ikna etmek için yaptıklarını ve tüketicilerin sorularına verdiği cevapları görünce iyi yolda olduğumuzu farkediyorum. Gerçi yuvarlak cümleler kullanarak soruları cevaplamaya çalışması bile iyidir. mesela kolanın sahibi kim sorusuna “şirketimiz halka açık bir şirkettir ve 220 bin hissedarı vardır” şeklinde ana hissedarı deşifre etmeden verilmiş cevaplarda var. Yada biz filistinde en büyük 3. firmayız şeklinde günah çıkarmalarda.
Hatta internet sayfasına girişte bilmem kaç adet bardak insanları mutlu etti rakamlarına bakmayın satışları her geçen gün düşüyor. Daha da düşecek…

Bizim konumuz kolaya rengini veren böcek ile ilgili. Kolanın sitesinde sorulan soruya rengi karamelin verdiğini söylüyorlar. Ama karamelin içeriğinden bahsetmiyorlar.
Millliyet gazetesinin haberine göre ise rengi böcek veriyor. Hani biz söyleyince inanmazsınız diye de alta linkini ekledim isteyen bakabilir. Haber 2011 yılına ait. Haberde bahsedildiği gibi artık sadece kola da değil sosisten ruja kadar bir çok maddenin yapımında kullanılıyor. 2011 yılındaki kullanımına göre ise şimdi ki oranı ise çok daha fazla.

http://www.milliyet.com.tr/bu-bocek-altin-degerinde-/gundem/gundemdetay/14.09.2011/1438339/default.htm
Haydi Allaha emanetsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.